Det er undervisningen, samværet med eleverne og det kollegiale samarbejde, som skaber glæden ved at være ansat i den københavnske folkeskole. Så klar er meldingen fra de medlemmer af Københavns Lærerforening, der deltog i en rundspørge umiddelbart før sommerferien. Til gengæld fylder fleksibilitet i arbejdet, lønnen eller muligheder for at undervise uden for skolen mindre, når lærerne skal vurdere, hvad der skaber glæde ved lærerjobbet.
Katrine Fylking, formand for Københavns Lærerforening, siger om resultaterne fra rundspørgen: ”Som lærer genkender jeg fuldt ud de svar, der er kommet i rundspørgen blandt medlemmer af KLF. Det er netop relationerne til den enkelte elev og det at kunne følge elevernes faglige og personlige udvikling, der gør lærerfaget til verdens bedste og vigtigste job. Vi spiller som lærere en kolossal rolle i elevernes liv og udvikling. Det er et sort ansvar, men det er også en gave. Og det skal vi minde hinanden om her på året første skoledag.”
I rundspørgen fra KLF er foreningens medlemmer også blevet spurgt, hvad der er vigtigst for at styrke elevernes trivsel og udbytte af undervisningen. Her er det især flere lærerkræfter til eleverne og gode muligheder for at forberede og tilrettelægge undervisningen, som prioriteres. Gode digitale læringsmidler og gode fysiske læringsmidler vurderes som de mindst vigtige.
KLF-formand Katrine Fylking besøgte Grøndalsvængets Skole i Nordvest på årets første skoledag og mødte lederne og lærerne til en dialog om den aktuelle situation for folkeskolen i København. Og om glæder og udfordringer i forbindelse med skolestarten og planlægningen af det kommende skoleår. Og så var skolens mere end 500 elever samlet til gensyn og fællessang som velkomst til det nye skoleår.
Få nyheder fra KLFnet.dk i din indbakke.
Tilmeld dig her.
Vær den første til at kommentere