"Det ville være trist, hvis nogle nysgerrige medlemmer fik fortalt, at de skal holde sig væk fra KLF’s medier, fordi valgdebatten bare er mudderkastning og skænderier. Det er i hvert fald ikke et billede, jeg kan genkende, og jeg tænker, at alle vores medlemmer til fulde trygt kan læse og vurdere valgprogrammerne og debatten."

Debatindlægget er udtryk for skribentens egen holdning. Alle kan som udgangspunkt sende debatindlæg til KLFnet.dk's redaktion. Se regler og retningslinjer for debat på KLFnet.dk.

Formelt set, har vi i KLF valg til alle politiske hverv hvert andet år – også valg af næstformand.

I nyere tid (valget i 2012 og frem) er de siddende formænd og næstformænd dog ikke blevet udfordret af modkandidater, og de har siddet, til de gik af på pension, på grund af sygdom eller andet - senest er Lars Sørensen trådt af som formand for at gå på pension.

Nu i 2022 har Janne Riise Hansen stillet op, og det er altså første gang i lang tid, at den siddende næstformand er blevet udfordret, og i sagens natur er det derfor op til medlemmerne, om de vælger en ny næstformand, eller om de ønsker, at den gamle næstformand skal fortsætte.  

KLF stiller på demokratisk vis foreningens hjemmeside og facebookkonto til rådighed for debat. En mulighed jeg selv har grebet ved at skrive et debatindlæg, hvor jeg begrunder, hvorfor jeg stemmer på Janne som ny næstformand.

Et næstformandsvalg giver automatisk opmærksomhed, og de kollegaer, som måske i det daglige ikke er de mest aktivt deltagende i de fagpolitiske debatter i KLF, spørger ofte ind til, hvad der sker. Det er en god mulighed for os, der er aktivt deltagende i hverdagen, til at få en god faglig samtale og opfordre vores medlemmer til selv at gå ind på klfnet.dk og på KLF’s Facebook og læse mere og stemme ved valget.

Jeg håber, at vi aktive kan være fælles om denne opfordring til vores medlemmer om at gå ind og læse mere om kandidaternes valgprogrammer og de mange forskellige valg-debatindlæg.

Det ville være trist, hvis nogle nysgerrige medlemmer fik fortalt, at de skal holde sig væk fra KLF’s medier, fordi valgdebatten bare er mudderkastning og skænderier. Det er i hvert fald ikke et billede, jeg kan genkende, og jeg tænker, at alle vores medlemmer til fulde trygt kan læse og vurdere valgprogrammerne og debatten.

De bedste ønsker for en forsat engageret og bred valgdebat.

Få nyheder fra KLFnet.dk i din indbakke.
Tilmeld dig her.