Helle Stolberg Pedersen

Kandidat som supplerende kongresdelegeret

Kære kolleger

Jeg har bedt Thomas om at læse min opstillingstale op, da jeg desværre ikke kan være med til KLF’s bestyrelsesvalg i år. Men jeg håber alligevel, at I vil give mig jeres stemme som kongresdelegeret til Danmarks Lærerforenings kongres.

Mit navn er Helle Stolberg, og jeg er lærer på Hanssted Skole i Valby, hvor jeg har arbejdet de sidste 10 år – og i alt 20 år i folkeskolen.
Her er jeg valgt som arbejdsmiljørepræsentant, og ved siden af mit arbejde er jeg politisk aktiv og sidder i Borgerrepræsentationen i København for Socialdemokratiet.
Derudover er jeg valgt som AMR til HovedMED.

Jeg var kongresdelegeret sidste år, og det var både spændende og meningsfuldt at være med. Ikke mindst fordi jeg dér fik mulighed for at bringe vores perspektiver frem fra talerstolen – perspektiver, som Danmarks Lærerforening faktisk tager med videre i deres arbejde. Samtidig får jeg en masse input fra lærere over hele landet om deres udfordringer og løsningsforslag. Det er uvurderligt for mig – både i mit faglige virke og i mit politiske arbejde.

Se min kandidatvideo

DLF er et sted, hvor vores stemmer kan få reel betydning. Derfor håber jeg på jeres opbakning igen.

Folkeskolen betyder umådeligt meget for mig. Jeg ønsker en skole, hvor faglig nysgerrighed igen er i højsædet. Hvor vi kan nørde vores fag, fordybe os og inspirere eleverne – uden at drukne i krav, målstyring og dokumentation.

I mange år har vi arbejdet i et læringstyranni, hvor retningen var bestemt ovenfra. Men nu er der endelig tegn på forandring: 90 % af delmålene er fjernet, der investeres i faglokaler, og der tales om mindre klasser i indskolingen.

Det er gode skridt – men det er helt afgørende, at vi følger udviklingen tæt. Hvis ikke fagprofessionelle sidder med ved bordet, risikerer vi, at investeringerne ender i løsninger, der ikke fungerer i praksis. Jeg vil gerne være med til at sikre, at gode intentioner bliver til god skole.

Samtidig står vi stadig over for store udfordringer med inklusion og mangfoldige børnefællesskaber. Vi møder forældre, som er usikre på deres opdragerrolle og derfor søger råd og trygghed hos os. Det er forståeligt – men det er også enormt krævende.

Derfor skal vi have respekten og tilliden tilbage til os lærere. Forældre skal kunne have fuld tillid til, at vi ved, hvad vi gør – ligesom man har tillid til andre fagprofessionelle. Man beder jo heller ikke en kirurg om at fremlægge alle detaljer i en operation eller foreslå, hvordan den burde udføres ud fra noget, man har læst. Man stoler på fagligheden. Den samme tillid bør gælde os.

jeg mener, det er vigtigt, at der også er lærere fra de almindelige folkeskoler med til DLF’s kongres. Vi har heldigvis stærke repræsentanter fra det specialiserede område, men den almindelige folkeskole skal også være tydeligt og solidt repræsenteret.

Mit mål er, at vi går hjem fra skole med mere energi, end da vi kom. At vi igen kan mærke, at vi har verdens bedste job. At vi står stærkt som faggruppe – både lokalt og nationalt – og at vores erfaringer bliver hørt dér, hvor beslutningerne træffes.

Jeg håber, I vil give mig jeres stemme, så jeg kan tage jeres perspektiver, erfaringer og bekymringer med helt ind i Danmarks Lærerforening – og være med til at præge den retning, vores fag bevæger sig i.

Tak fordi I lytter.

 

Fakta om valget


Københavns Lærerforenings bestyrelse består af forpersonen, næstforpersonen og syv valgte medlemmer. Desuden skal der vælges fire suppleanter. Forperson, Katrine Fylking, og næstperson, Janne Riise Hansen, blev genvalgt på opstillingsgeneralforsamlingen 19. februar.

Valget af bestyrelsesmedlemmer og suppleanter foregår i perioden 12. marts til 19. marts 2026.

Herudover skal der vælges et antal delegerede til Danmarks Lærerforenings kongres, som er foreningens øverste myndighed.

Alle stemmeberettigede medlemmer modtager en mail med et link til afstemningen (tjek evt. dit spamfilter). Du kan også stemme via MitID.